יתרונות רבים לפעילות התיפוף לכל אדם באשר הוא, בין אם יש לו ניסיון ובין אם הוא נוגע בפעם הראשונה בתוף, יחוש שמחה ועוצמה ,

איך מתופפים 

הכי פשוט אפילו לפני רכישת תוף זה להתחיל לתופף על סיר הפוך , קופסת עץ גדולה או אפילו על הברכיים, על החזה, על כל הגוף, כמו שהולכים, יד אחרי יד, להשתדל להכות בכל יד לחוד ובצורה שווה לשנייה, במרווחי זמן שווים, אם נרים את הידיים בזמן התיפוף נראה שזה מאיט את הקצב, ואם נוריד את הידיים נראה שזה מאיץ את הקצב,  כך אפשר לשחק במהירויות כאשר אנו שמים לב עדיין למרווחים ולשוויון עוצמת הידיים, באופן הזה כדאי להתמיד כל יום במשך שעתיים לפחות. כל פעם נוכל לעשות זאת זמן רק יותר ללא הפסקה, זהו למעשה ה- single roll 

עתה אנו מסוגלים לחלק בזמן התרגול את מטר המכות הזה לשלוש או ל-4 במודעות שלנו, 

יש להבין שיחידה אחת מורכבת משלוש או 6 מכות, או במקרה אחר 4 או 8 מכות ונקראת תיבת הקצב, או המקצב, 

לאחר מכן באים משפטי קצב כמו- טריפלט : שלוש מכות של יד אחרי יד, ימין שמאל ימין, שמאל ימין שמאל, אנו יכולים לשנות את הדגש (מכה אחת מודגשת) או מקום הבאס, 

פארדידל- 4 מכות בשינויים של דגש ומקום הבאס, 

מכאן יש סולם שלם של משפטי הקצב של מערכת הסט, 

לגבי התיפוף האפריקאי הדבר הרבה יותר מורכב, 

המקצב האפריקאי הוא למעשה  דקדוק להלכה. תרגולו מאפשר לנו להבין איך מחוללים קצב, בראש כל מקצב יש סימן המהווה " שם תיפופי למקצב" ,סיגנל (blucaje)

 כל מקצב בנוי בתים המהווים צורות ליווי שונות של אותו ניגון, הבתים נבדלים זה מזה בעזרת הסימן , 

המקצב בנוי משלושה חלקים המנוגנים באופן שונה , הבאס הליווי והסולו, המרקם והאיזון בין השלושה יוצר את המקצב המושלם ההרמוני ש"נשמע טוב ", וכאן השלמות היא הדיוק בהתגלמותו , הדיוק הוא התאום המושלם,   הבהירות המוחלטת באותה שלמות קצב מושגת בקלות ואיני מכירה מקום אחר בו השלמות ברורה כל כך. התיפוף נותן לנו עוד פרמטר של דיוק, 

כאשר מספר צורות ליווי "מתלבשות " בהתאמה על אותו באס ליין מתקיים המשפט הידוע - כאשר א' שווה לג' וגם ב' שווה לג' סימן שגם א' ו-ב' שווים , כמה קל להבין רעיון דגול זה על ידי התיפוף. רוב הוכחות  הגיאומטריה עושות בו שימוש. 

ומהו הסולו ? בפירוש  הצבת  משתנים (פרמטרים)  באותה משוואה. אנו לוקחים חלק מהמקצב , " שמים בצד" ומחליפים בביטוי אחר השווה בדיוק בתזמון ומקום למה ששמנו בצד.


יתרונות התיפוף: 

ריפוי הגוף, שיפור היכולת המנטאלית ושחרור ממתח.


התיפוף יוצר שקט נפשי, מתעל כעסים לתחושות טובות של אחדות, שיתוף ורווחה.

כיום ריפוי בתיפוף מסייע בהצלחה להקלה על מצוקה רגשית, ולשחרור מתח וכעסים במצבים שונים כמו : מצבים פוסט טראומטיים של הלם קרב.

נוער בסיכון, לרבות נוער הסובל מהיפראקטיביות וקשיי הסתגלות ותפקוד.

להקלה על מצבי לחץ ושחיקה במקומות עבודה שונים בהם העובדים כורעים תחת עומס ונטל היומיום .  

מקרים נוספים בהם התיפוף יכול לסייע ולהקל הינם:

  • בקרב חולי אלצהיימר והסובלים מדמנציה, בשיפור הזיכרון לטווח הקצר ויצירת 
  • אינטראקציות חברתיות טובות יותר עם סביבתם הקרובה. 
  • ילדים הסובלים מאוטיזם, בשיפור הריכוז ויכולת הקשב. 
  • מכורים לסמים, בשיפור יכולות התקשורת ויצירת קשרים בינאישיים. 

מדוע התיפוף מרפא?

קצב התיפוף מעודד גירויים באופן חזק ביותר ויוצר מרווחי זמן סדירים במוחנו בצורה קלה וטובה. 

פעילות המוח היא קצבית: תאי המוח (נוירונים) נדלקים בקצב מסוים. המוזיקה קוראת לנשמתנו. היא קוראת לחלקים שאנשים נוהגים לחסום ולעתים היא מעוררת את אותם חלקים אשר אנשים לא יכולים לחסום יותר ולכן התיפוף עובד.

הקצב יוצר סדר ומאפשר לאנשים להתייחס למוזיקה מבלי להתייחס זה אל זה בהכרח. אינך צריך לתקשר עם אנשים מילולית ובאופן ישיר, ובכל זאת אתה נמצא בחברה. 

לרוב זה צעד משמעותי ליצירת קשר בינאישי קרוב.  

יש כמה תועלות פסיכולוגיות לתיפוף. אחת מהן היא תחושת העצמה אישית. התיפוף מחבר אותנו ל'כאן ועכשיו'. בעת התיפוף אנו יוצאים להפסקה מדאגות היומיום, ובו בעת, משחררים רעלים רגשיים שהצטברו ואשר עלולים לגרום לנו לחלות. 

התיפוף מאפשר מרחב זמן למשחק והנאה, בלתי אפשרי להיות במתח כשעושים כל-כך הרבה כיף!


גלי אלפא ורגיעה 

התיפוף מגביר את גלי האלפא במוחנו. גלים אלה מעניקים תחושת רווחה ואופוריה.

אחת התועלות המיידיות של גלי האלפא היא היות האדם רגוע ולכן מרוכז וממוקד במשימה ספציפית.

אנשים שלא חוו או חוו מעט מאוד את תחושת גלי האלפא סובלים ממתח כרוני ומהפרעות  שינה הרבה יותר מאלה שכן חוו והתנסו בתחושות שמעניקים גלי האלפא. 

בקרב אנשים עם כאב כרוני, כמות גלי האלפא גם מעידה על האופן בו אותו אדם מצליח להתמודד עם הכאב. 

התיפוף הוא כלי חיוני לשיפור המצב הבריאותי. באופן הכי בסיסי זוהי פעילות גופנית המאפשרת רגיעה והרפיה. מעבר לכך התיפוף מסייע להורדת לחץ דם, ובעקבות כך הפחתת סכנה למחלות לב, כליות ושבץ. 

כאשר המקצב ההיפנוטי של התוף משתלב בהצהרות חיוביות ומעצימות לעצמנו, ההשפעה יכולה להיות עמוקה וארוכת טווח. בכך שאנו מתמקדים בהדהוד הקצבי אשר מעצים את הצהרתנו לעצמנו, תת המודע שלנו יכול להפנים הצהרה חיובית זו באופן שיזרז ויקדם את השינוי לו אנו מייחלים בפועל. 


אנו בלהקת בנגורה – עם ניסיון של 20 שנה בתחום הקצב והתנועה, מוכרים על ידי "אמנות לעם" ו"ארגון אמני ישראל" כלהקה הישראלית היחידה המייצגת תרבות אפריקאית מקורית ומנוהלת בידי מאסטר מערב אפריקאי, 

נבצע עבורכם את מעגל התופים המקצועי ביותר וניישם יחד אתכם את כל האמור לעיל על יתרונות התיפוף.


רחל בנגורה, תיפוף וריקוד אפריקאי

04-6373966,054-5715489

bangoura@netvision.net.il